Jak bezpiecznie jeździć po górach samochodem?

gory-autoJazda samochodem po górach wymaga zachowania szczególnego bezpieczeństwa i ostrożności. Dlatego też, bez względu na to, czy jesteśmy na urlopie w Alpach czy w Szczyrku, powinniśmy dostosować się do kilku ważnych zasad. To sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z jazdy samochodem po górach, nie ryzykując życia swojego i najbliższych.

Przede wszystkim, bardzo ważne jest, żeby skrupulatnie dostosowywać się do wszelkich znaków drogowych, które mijamy. Należy zwrócić również szczególną uwagę na zmniejszenie pewności, przede wszystkim gdy znajdujemy się na wąskich zakrętach. Tu o ryzyko wypadku bardzo łatwo. Jeśli czujemy się niepewnie, należy zmniejszyć prędkość nawet znacznie poniżej granicy wskazywanej przez znak drogowy. Jeśli tego nie zrobimy, przy większych zakrętach może znosić nas w kierunku przeciwnym. Pamiętajmy o tym, że często górskie drogi przez dłuższy okres pozostają nieodśnieżone, dlatego warunki do jazdy są bardzo trudne.

Wybierając się w góry, szczególną uwagę poświęćmy hamulcom. Zadbajmy o to, aby były sprawne. Wymieńmy płyn hamulcowy. W górach powinniśmy hamować jak najrzadziej, możliwie krótko. Unikajmy częstych przyspieszeń i hamowań, są bardzo niebezpieczne, ze względu na ryzyko przegrzania płynu, co z kolei prowadzi do tego, że hamulce nie będą działały skutecznie i nie zdążymy wyhamować w momencie, gdy będziemy tego najbardziej potrzebowali. Inna ważna kwestia to technika jazdy pod górę. W jej trakcie powinniśmy zaciągnąć hamulec ręczny, co zablokuje tylne koła.

Bezpieczna jazda po górach nie jest trudna, wymaga jednak od kierowcy przestrzegania kilku zasad. Konieczne jest również zadbanie o sprawność sprzętu, wymianę płynu hamulcowego, dobre opony. To wszystko sprawi, że jeżdżąc po górach będziemy bezpieczni.

Możesz również polubić…