Jazda samochodem

AUTOWiele osób potrafi jeździć samochodem. Coraz więcej młodych ludzi uczy się jeździć. Chociaż jazda wcale nie jest prosta. Musimy nauczyć się bardzo wielu rzeczy. Nie wystarczy tylko jeździć do przodu i parkować pod domem. Czasami musimy wykonywać bardzo skomplikowane manewry. Aby jeździć perfekcyjnie musimy być skupieni na jeździe, nie możemy się rozpraszać. Są osoby, które podczas kierowania samochodem nie słuchają muzyki, nie rozmawiają z innymi pasażerami, nie rozmawiają przez telefon. Takie czynności rozpraszają ich. A niewielkie nawet rozproszenie może doprowadzić do wypadku. Wypadki na naszych drogach zdarzają się bardzo często. Główną przyczyną jest brawura oraz nieumiejętności kierowców. Czasami, gdy zrobimy już prawo jazdy, gdy zdamy egzamin czujemy się naprawdę dobrymi kierowcami. Nie ma dla nas znaczenia, że jesteśmy początkującymi kierowcami, musimy się jeszcze wiele nauczyć. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jazda samochodem to nie jazda rowerem. Oprócz nas jest jeszcze wiele innych uczestników ruchu.

Niepotrzebny stres
Prawdopodobnie mało który kierowca wspomina swój egzamin na prawo jazdy. Możliwość poruszania się samochodem szybko staje się codziennością i nie zastanawiamy się z reguły, jak doszło do zdobycia upragnionego dokumentu. Prawda jednak jest taka, że ów egzamin należy do bardziej stresujących wydarzeń w życiu i wiele osób ma problem z jego pozytywnym zaliczeniem. Cała ta otoczka wydaje się zresztą trochę niepotrzebna.
Oczywiście należy tutaj rozróżnić część teoretyczną i praktyczną. Forma pierwszej z nich jest cały czas utrudniana, lecz generalnie wciąż nie stanowi większego problemu. Z pomocą przyjść może jakaś platforma edukacyjna, program komputerowy, czy doświadczenie osób, które mają już taki egzamin za sobą. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku praktyki. Przepisy zmieniają się co kilka lat i czasem trudno za nimi nadążyć. Inna sprawa, że egzaminatorzy są bardzo wymagający i czasem wystarczy jedno małe potkniecie, by oblać cały egzamin. Tak naprawdę – żeby zdobyć prawo jazdy – trzeba na egzaminie pojechać niemal perfekcyjnie.
Wiele zależy oczywiście od konkretnych kursów. Na jazdach – i nie jest to tajemnicą – uczymy się oczywiście głównie zdawać egzamin, a niekoniecznie dobrze i bezpiecznie jeździć samochodem. Dobry instruktor jest jednak w stanie zdziałać cuda. Przed podjęciem nauki warto zatem zrobić rzetelny research. Wybranie marnej szkoły jazdy da tylko pozorne oszczędności, bo skończy się dokupywaniem „jazd” i kilkukrotnymi podejściami do egzaminu. Stres oczywiście w każdym przypadku jest duży, ale można próbować go jakoś zminimalizować.

 

Możesz również polubić…