Ceny paliw w Polsce

fuelW Polsce przez ostatni okres można dostrzec informację, że kierowcy są w stanie tankować tym razem za mniej niż 5 złotych i nie to nie przez tak tanią ropę. Jeśli chodzi o jej notowania na rynkach światowych można zaobserwować nieustanny spadek. Na pewno następny sygnał do kolejnych spadków dał OPEC, zapowiadając utrzymanie dość solidnego poziomu wydobycia (pomimo bardzo rekordowych nadwyżek na światowych rynkach). Nie należy być aż nadto optymistą ponieważ te niskie notowania ropy to nie zawsze oznaczenia dla tańszego tankowania(ewentualnie jeśli producentom zacznie ubywać przestrzeni na gromadzenie gotowych paliw). Faktem jest, że obecnie w hurcie bezwzględnie da się zauważyć spadek cen diesla do poziomu sprzed około 5,6 lat.

Jeszcze kilka miesięcy temu na ,,CPN” za najczęściej tankowaną PB – 95 pan Kowalski zatankował by 4,89 zł, ON -4,48 zł, LPG – 1,98 a natomiast za Pb 98 – 5,17zł. Teraz cały czas paliwa w Polsce idą w dół i zgodnie z zapowiedziami analityków za olej napędowy można zapłacić kwotę mniejszą aniżeli 4 złote.

Można zaobserwować bezustanny spadek cen ropy. Po spekulacjach analityków warto być przekonanym o tym iż ceny ropy na światowych rynkach są zawarte razem z porozumieniem z Iranem, złagodzeniem sytuacji w odniesieniu do gróźb Gretixu albo mniejszego zapotrzebowania na kontynencie azjatyckim Chinach.

W poprzednim roku wracając do wyżej wspomnianego kraju w pewien piątek Iran zgromadził w swoim magazynie około milion baryłek ropy naftowej umieszczając je w statkach w Zatoce Perskiej. To wszystkie spekulację można było otrzymać z relacji izraelskich firm. Wszyscy specjaliści byli przekonani, że wspomniany surowiec chowany był na ogromnych, 280-metrowych długości statkach umiejscowionych w Zatoce Perskiej.

Z dalszych spekulacji analityków można dowiedzieć się informacji o dalszym spadku cen. Jeszcze w połowie poprzedniego roku wszystko odbywało się przy kwotach 46 dolarów za jedną baryłkę. Wszystkie doniesienia o spadku do 30 USD były zbytnio przesadzone, mówią eksperci. Wizja za jedną baryłkę oscylująca w kwotę od 10 a nawet do 40 dolarów może w pewien pozytywny nastrajać wszystkich kierowców. Tuż przed wykonaniem tych mało skomplikowanych rachunków z wykazaniem notowań ropy z tym co można otrzymać przy wyświetleniu dystrybutorów. Warto zwracać uwagę na to iż surowiec dla rafinerii to około 40% końcowej ceny paliwa.

W szacunkowych wykresach ekspertów od sierpnia 2014 roku do sierpnia 2015 można zaobserwować cały czas obniżkę notowań ropy ceny paliw.

W odniesieniu do naszego kraju a także europejskiego rynku należy dowiedzieć się o tym, że nieustannie nadpodaż ropy(nadmiar) jest ogromny. Z tego powodu rafinerię wytwarzają cały czas w pełnej gotowości, także gotowe paliwa są obecnie na rynku w bardzo dużej zwyżce. Takich informacji na pewno nie będzie ujawniać żaden producent. Takie zapasy są korzystne dla naszego kraju na dłuższy okres czasu to z pewnością bardzo duży sygnał do tego aby obniżać ceny końcowe na stacjach benzynowych.

Możesz również polubić…